21. yüzyılın en iyi 20 müzikali

Müzikal, evde geçireceğimiz bayram günleri için belki de en ideal film türlerinden biri… İşte size son 20 yılda çekilmiş, bazıları eleştirmenler, bazıları ise seyircilerden onay almış birbirinden iyi 20 müzikal! Habertürk sinema yazarı Mehmet Açar seçti…
 • 21. yüzyılın en iyi 20 müzikali

  (Dancer in the Dark)

  Pop müzik yıldızı Björk, filmde oğlunun kör olmasını engellemek için para biriktiren yoksul bir göçmen işçiyi canlandırıyor. Bir melodram örgüsüne sahip öykü, yönetmen Lars Von Trier’in tüm filmlerinde olduğu gibi sağlam bir düşünsel çerçeveye sahip. Anneliğin gücünü her şeyin üstünde tutan filmde el kamerasıyla çekilen sahneler gerçekçi bir işçi sınıfi filmini getiriyor akla…. Bir Hollywood müzikali gibi tasarlanan sahneler ise görkemli ve rengârenk… Gerçekçi üslup ile “hayallere kaçış sineması”nı bir araya getiren özgün bir deneme… Bir yanda realizm, diğer yanda müzikal estetiği.

 • 21. yüzyılın en iyi 20 müzikali

  (Moulin Rouge!)

  1900 yılında Paris’in bohem hayatına karışmak isteyen genç İngiliz yazar (Ewan McGregor),gece kulübü yıldızı Satine’e (Nicole Kidman) âşık olur. Dönemin bohem kültürü üzerine düşündüren gösterişli bir müzikal... Eğlenceli bir tonda başlayan filmin giderek melodrama kaydığını belirtelim. Avustralyalı yönetmen Baz Luhrmann’ın bir tür yabancılaştırma efekti gibi kullandığı şarkıların özelliği, öykünün geçtiği dönemden çok sonra bestelenmiş ve farklı bir biçimde yorumlanmış olmaları… Elton John’un ‘Your Song’ ya da Sting’in tango olarak yorumlanan “Roxanne” şarkıları gibi...

 • 21. yüzyılın en iyi 20 müzikali

  1920’li yılların Chicago’sunda gece kulübü yıldızı Velma (Catherine Zeta Jones) ile ev kadını Roxie (Renée Zellweger) aynı hapishanede kalırlar. Mahkemeleri sürerken idamdan kurtulmak için şöhrete kavuşmak amacıyla ellerinden geleni yaparlar. Bir Broadway müzikalinden sinemaya aktarılan “Chicago”; koreografisi, müzikleri, kurgusu ve stilize anlatımıyla seyirciyi koltuğuna adeta mıhlıyor. Çağdaş müzikal janrının en usta yönetmenlerinden biri olan Rob Marshall’ın imzasını taşıyan ‘Chicago’nun en iyi film dahil 6 Oscar kazandığını hatırlatalım.

 • 21. yüzyılın en iyi 20 müzikali

  (8 femmes)

  Bir ceset ve şüpheli 8 kadın… Fransız yönetmen François Ozon muzip bir tavırla, Agatha Christie tarzı eski usul bir polisiye öyküyü, klasik Hollywood müzikaliyle buluşturuyor. Bu arada, Fransız sinemasının Catherine Deneuve, Fanny Ardant, Emmanuelle Beart, Isabelle Huppert, Virginie Ledoyen, Ludivine Sagnier gibi farklı kuşak yıldızlarını bir araya getirmeyi de ihmal etmiyor. Feminist esintiler taşıyan, benzerine zor rastlanır bir komedi, polisiye ve müzikal füzyonu…

 • 21. yüzyılın en iyi 20 müzikali

  (The Phantom of the Opera)

  Opera binasında yaşayan tutkulu ve öfkeli bir “hayalet”in aşkıyla sevgilisi arasında kalan Parisli opera yıldızının hikâyesi... İngiliz besteci Andrew Lloyd Webber’in 1986’da Londra, 1988’de ise New York’ta sahnelenmeye başlanan efsane müzikalinin sinema uyarlaması, orijinal esere sadakatiyle öne çıkıyor. Hızlı kurgu, hareketli kamera ve görsel atmosfer konusunda maharetleriyle tanınan yönetmen Joel Schumacher, karanlık ve romantik müzikale popüler film estetiğiyle hayat veriyor. Başrollerde Gerard Butler ve Emmy Rossum oynuyor.

 • 21. yüzyılın en iyi 20 müzikali

  (Dreamgirls)

  Üç kadın şarkıcıdan oluşan Dreams adlı Detroit kökenli bir soul grubunun 1960’ların başlarından 1970’lerin ortasına kadar uzanan müzikal serüveni… Amerikan R&B müziğinin tarihi ve gelişim süreci üzerine de gözlemler içeren film, The Supremes adlı bir müzik grubunun gerçek hikâyesinden esinleniyor. 1981 tarihli, besteci Henry Kieger ile yazar Tom Eyen’ın imzasını taşıyan bir Broadway müzikalinden sinemaya uyarlanan filmi Bill Condon yazıp yönetti. Jamie Foxx, Beyoncé, Eddie Murphy gibi starların rol aldığı filmin ‘gizli yıldızı’ ise Effie White karakterini canlandıran Jennifer Hudson oldu… Gişelerde kayda değer bir başarı kazanan film, Jennifer Hudson’a yardımcı kadın oyuncu dalında bir Oscar getirdi.

 • 21. yüzyılın en iyi 20 müzikali

  Eleştirmenlerin çoğu ‘Across the Universe’i pek ciddiye almaz ama herhangi bir yerde karşınıza çıktığında, seyretmeye karşı koymanız zordur. Beatles’ın şarkıları ve görüntüler sizi alır götürür… ‘Across the Universe’, 1966’da babasını bulmak umuduyla Liverpool’dan New Jersey’e gelen genç denizci Jude (Jim Sturgess) ile Amerikalı Lucy’nin (Evan Rachel Wood) kesişen hikâyelerini, Beatles şarkıları eşliğinde görselleştiren bir müzikal…. “Girl”, “Hold me Tight” şarkılarıyla başlayan film, “Across the Universe”, “Hey, Jude” ve “Lucy in the Sky with Diamonds”a kadar uzanıyor. 1968’in ruhunu Beatles şarkıları ve video klip estetiğiyle anlatan seyri keyifli bir film. Yönetmen koltuğunda, tiyatro sahnelerindeki müzikal tecrübesini sağlam bir video klip estetiğiyle birleştiren Julie Taymor oturuyor.

 • 21. yüzyılın en iyi 20 müzikali

  (Enchanted)

  Disney’in animasyon dünyasında yaşayan prenseslerden biri olan Giselle, New York’un çizgi filme dönüşmemiş gerçek dünyasına uyum sağlamaya çalışır… Bill Kelly’nin yazdığı, Kevin Lima’nın yönettiği film, Disney’in masal dünyasını eğlenceli bir parodi malzemesine dönüştürürken aynı dünyaya saygı duruşunda bulunmayı da ihmal etmiyor. Giselle rolünde Amy Adams’ı izlediğimiz filmde diğer önemli rolleri Patrick Dempsey, James Marsden, Timothy Spall ve Susan Sarandon canlandırıyor. Bu filmin devamı niteliğini taşıyan ve Amy Adams’ın bir kez daha Giselle rolünde karşımıza çıkacağı ‘Disenchanted’ın çekimleri de tamamlandı.

Bu haber Kübra Çelebi tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.