11 Türk ressamını anlattı

11 Türk ressamını anlattı

Fransız sanat tarihçisi Clotilde Scordia, 'İstanbul Montparnasse' adlı kitapta da Fransa'da yaşamış 11 Türk ressamının eserlerine ve yaşantılarına yer verdi
11 Türk ressamını anlattı
0:00 / 0:00

Fransız sanat tarihçisi etkilendiği Türk kültürünün Fransa'da geniş çevrelere yayılması amacıyla adlı bir kitap çıkardı. Scordia, kitabında sanat dünyasına iz bırakan ,, , , , , , , , ve 'a yer verdi.

Ressamların eserlerini ve yaşantılarını Fransızca olarak anlatan Clotilde Scordia, kitabının tanıtımı için ise Paris'te bulunan Jacqueline Quillere - Üstünel'in sahibi olduğu La Petite Galerie'de açtığı sergi ile gerçekleştirdi. Sergide, kitabında yer verdiği Türk ressamların eserlerini Paris'teki koleksiyonculardan ödünç alarak yer veren Scordia'nın kitabı kısa sürede büyük ilgi gördü.

Yedi yıl boyunca araştırma yaptığını söyleyen Clotilde Scordia, "Araştırmalara üniversite yıllarımda başlamıştım. Üniversite eğitimimi tamamladığımda da Fransız halkına ikinci yeni Paris Ekolüne mensup olarak bilinen Türk sanatçıları tanıtmak istedim. Fransız ve frankofon sanatseverlere, koleksiyonculara kendilerini tanıtmak benim için bu nedenle çok önemliydi. Türkiye'den bu kadar değerli sanatçıların Paris'e gelerek büyük ustalarla atölyelerde çalıştıklarından haberleri yoktu. İki ülke arasındaki verimli paylaşımları gözden geçirmek, II. Dünya Savaşı'nın hemen ardından Fransa'ya gelen, buraya yerleşen, çalışan ve sanatçıları tanıtmak benim için önemli" dedi.

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.

Bu haber Kübra Çelebi tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.