Kültür Sanat
38 gün önce

"Çingene Kızı" mozaiğinin ABD'den getirilen 12 parçasına yoğun ilgi

ABD'den Gaziantep'e getirilen "Çingene Kızı" mozaiğinin 12 parçası, sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi'nde ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.


ABD'den Türkiye'ye iadesi sağlanan Zeugma Çingene Kızı mozaiğinin kayıp parçaları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla düzenlenen tanıtım toplantısının ardından vatandaşların ziyaretine açıldı.

Söz konusu eserleri yerinde görmek ve bilgi almak isteyen yerli ve yabancı turistler müzeye akın etti.

Müzenin ikinci katında sergilenen 12 eseri yakından görme imkanına sahip olan ziyaretçiler fotoğraf çekti, rehberlerden eserlerle ilgili bilgi aldı.

Ziyaretçilerden Adem Tilkioğlu, kentte vatani göreni yaptığını ve bugün terhis olduğunu söyledi.

"Gerçekten çok büyülendik"

Kendisini ziyarete gelen babasıyla müzeye gezdiğini anlatan Tilkioğlu, şöyle konuştu:

"Dün televizyonlardan kayıp parçaların getirildiğini gördüm. Buradan gitmeden mutlaka ziyaret etmek istedim. Gerçekten çok büyülendik, çok güzel eserler. Gelecek yıl inşallah ailemle gelip tekrar ziyaret etmek istiyoruz. Bunlar herkesin mutlaka görmesi gereken eserler."

Ziyaretçilerden İsmail Kaya da, "Bu eserler çok şükür yıllar sonra da olsa yuvasına kavuştu. Biz Gaziantepli olarak çok mutluyuz ve heyecanlıyız. Bunları televizyondan duyan internetten okuyan herkes bunları görmeye gelecek. Bu da turist sayımızı arttırır ve kentimize maddi anlamda ciddi katkısı olur" dedi.

Parçalar arasında bulunan kadın başı figürüne, mozaiklerin çıkarıldığın köyün adı olan "Belkıs"ın isim verilmişti.

Çingene Kızı mozaiğinin bordüründen çalınan 12 mozaik parçasında satir, pan maskesi, Hint tavus kuşu, maenad maskesi gibi tasvirler var.

1965'ten beri ABD'deydi

1960'lı yıllarda Nizip ilçesine 10 kilometre mesafedeki Belkıs Mahallesi yakınlarındaki Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma Ören Yeri'ndeki kaçak kazılarda yurt dışına çıkarılan, 1965'te Bowling Green Devlet Üniversitesince 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli sanat tacirinden satın alınan Zeugma mozaikleri, o tarihten bu yana üniversitedeki Wolfe Sanat Merkezi girişinde üzeri cam panel içinde döşenmiş vaziyette sergileniyordu.

Eserlerin Türkiye'ye getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD'nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında yaklaşık 5 ay önce protokol imzalanarak çalışmalara başlanmış ve parçalar uçakla 28 Kasım'da Gaziantep'e getirilmişti. 

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Ömer Faruk Çelebi tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.