Yaşam
38 gün önce

Müzik derslerine "Aslan" isimli köpek de giriyor

Samsun'un Yakakent ilçesinde yaşayan müzik öğretmeni Cemil Ceylan'ın derslerine, köpeği "Aslan" da giriyor.


Yakakent 100. Yıl Ortaokulunda müzik öğretmeni olan 41 yaşındaki Cemil Ceylan, doğa tutkusuyla dikkat çekiyor.

Zamanının büyük bir kısmını elektrik ve suyu olmayan kulübede kızı ve 2 köpeği ile şehir stresinden uzak bir şekilde geçiren Cemil öğretmen, köpeklerini de okula götürüyor.

"Aslan" adını verdiği Çin aslanı kırması 2 yaşındaki köpeği ile müzik derslerine giren Cemil öğretmen, öğrencilerine de doğa ve hayvan sevgisini aşılamaya çalışıyor.

Ders sırasında uysal tavırlarıyla dikkat çeken "Aslan", zamanla müzik derslerinin maskotu haline gelmiş durumda. Aslan'a, zaman zaman Cemil öğretmenin "Dora" isimli köpeği de eşlik ediyor.

"Köpeklerim uysal ve insan canlısı"

Zamanının çoğunu doğada geçiren 13 yıllık müzik öğretmeni Ceylan, karşılaştığı yaralı sokak hayvanlarını da tedavi ettirip sahiplendiriyor.

Köpeği Aslan'ı ve zaman zaman Dora'yı veliler ve yönetimin de izniyle okula götürdüğünü anlatan Ceylan, "Köpeklerim uysal ve insan canlısı. Öğrenciler başta olmak üzere, birçok meslektaşım Aslan ve Dora sayesinde köpek korkusunu yendi" dedi.

"Aslan" derslere renk katıyor

Yaklaşık 2 yıldır köpeği Aslan'la müzik derslerinin renklendiğini belirten Cemil öğretmen, şunları söyledi:

"Biz dersimizi işlerken köpeğimin orada yatması, arada çocukların yanına gitmesi, çocukların onu sevmesi hem köpeğimin hem de çocukların hoşuna gidiyor hatta zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyoruz. Bir eğitimci olarak, çocukları doğayla buluşturmanın ve doğayla bağ kurmalarını sağlamanın, hem eğitimcilerin hem de anne babaların öncelikli hedefleri arasında yer alması gerektiğine inanıyorum. Ancak o zaman öğrenmekten zevk alan, meraklı, araştırmacı, gözlem yapan, çözümler üretebilen, doğa ve diğer tüm zeka alanlarını aktif bir şekilde kullanabilen çocuklar yetiştirebiliriz."

Öğrenciler "Aslan"la ders işlemekten mutlu olduklarını, "Aslan"ın gelmediği günler ise üzüldüklerini dile getirdi.

Ceylan'ın kızı ve 6. sınıf öğrencisi Beste Ceylan da köpekleri ve onlarla birlikte vakit geçirmeyi çok sevdiğini, arkadaşlarının da Aslan'la çok mutlu olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Ömer Faruk Çelebi tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.