Kültür Sanat
38 gün önce

Topladığı hurda malzemelerden heykel yapıyor

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan mozaik ustası Mervan Altınorak, hurda otomobil, tır, kamyonet, traktör ve motosikletlerden topladığı 50 bin parçadan geyik heykeli yaptı.


Tamircilerden bilye, zincir, çivi, yay, bilye, amortisör, vida, balata, buji ve çatal gibi hurda veya atık durumdaki malzemeleri toplayan Mervan Altınorak, atölyesinde gece gündüz çalışarak parçaları bir araya getirdi.

Akrabalarının kullanmadığı çatalları da toplayan Altınorak, 2 metre uzunluğunda geyik heykeli yaptı.

Altınorak, 1 yıl boyunca tamircilerden hurda yedek parçalar topladığını, hurda malzemelerden eserler yapmayı sevdiğini söyledi.

Yapım aşamasının oldukça zor ama keyifli olduğunu belirten Altınorak, ''Eserlerin ortaya çıkması için oldukça zaman harcadım. Parçaları temin ettikten sonra atölyemde hummalı çalışma içine giriyorum. Kaynak, zımpara, yağlama ve son olarak vernikleme işlemleri yapılarak ortaya güzel sonuçlar çıktı'' dedi.

"Farklı figürler yapmaya devam edeceğim"

50 bin hurda parçayı kullanarak geyik heykelini tamamladığını anlatan Altınorak, şöyle konuştu:

''Oldukça gösterişli bir eser oldu. Yaptıklarımı gördükçe daha da güzellerini yapmak için çaba sarf etmem gerektiğini düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda farklı figürler yapmaya devam edeceğim.'' 

Altınorak, hurdaları değerlendirmenin kendisine büyük keyif verdiğini ifade ederek, ''Yaptığım eserlere yoğun ilgi gösterilmesi beni mutlu ediyor. Atölyeme çok sayıda vatandaş gelerek yapım aşamasını izliyorlar. Yaptığım heykelleri atölyemde sergiliyorum, özellikle çocuklar ilgi gösteriyor'' diye konuştu.

Daha önce de hurda otomobil ve motosikletlerden temin ettiği 30 bin parçadan 3 metrelik at heykeli yapan Altınorak, hurda araç malzemelerinden yaptığı flamingo, köpek, kaplumbağa ve tavus kuşu gibi hayvan heykel ve figürlerini atölyesinde sergiliyor.

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Ömer Faruk Çelebi tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.