Eğitim
40 gün önce

Görme engelli öğrencilerinin bisiklete binme hayalini gerçekleştirdiler

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde görme engelli öğrenciler, okul bahçesinde düzenlenen etkinliklerde, öğretmenleri tarafından bisikletle gezdiriliyor.


Barış İlkokulu'ndaki görme engelliler özel eğitim sınıfı öğretmenleri Suna Üçtepe ve Taha Kocatepe, öğrencilerinin bisiklet kullanma isteklerini fark etti. Bunun üzerine harekete geçen Üçtepe ve Kocatepe, bir kurum tarafından bağışlanan bisikletlerle görme engelli öğrencilerin hayalini gerçeğe dönüştürdü. Öğrenciler, öğretmenleri tarafından okul bahçesinde bisikletle gezdirildi.

Sınıf öğretmeni Suna Üçtepe, sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde öğrencilere farklı konularda eğitim verildiğini belirtti. Bu kapsamda, öğrencilerin istekleri doğrultusunda bisiklet projesini hayata geçirdiklerini anlatan Üçtepe, onlara bu mutluluğu yaşatmak istediklerini söyledi.

Taha Kocatepe de çocuklara ders dışında farklı aktiviteler yaptırdıklarına işaret ederek, bisiklet keyfini öğrencilere yaşattıkları için mutlu olduklarını belirtti.

Okul müdürü Metin Demirci, ‘Gören Eller’ sınıfında 10 öğrenci ve iki öğretmenin yer aldığını anlattı. Demirci, öğrencilerin taşımalı sistemle Darıca, Çayırova, Gebze ve Dilovası'ndan gelerek eğitim gördüğünü söyledi. Demirci, ilkokul çağına gelen görme engelli çocukların, sınıfta dört yıl boyunca eğitim gördüğünü, dört yılın sonunda öğrencilerin normal okullarda eğitimlerine devam ettiğini söyledi.

‘ÇOK MUTLU OLDUM’
Öğrencilerden Suriyeli Hasan Hüseyin, Bisiklete binmek çok eğlenceli. Öğretmenime çok teşekkür ederim dedi.

Ecrin Ünal da Bisiklete binmek hoşuma gitti. Binmeye devam edeceğim. Çok mutlu oldum diye konuştu.

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Turgay Öztürk tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.