Yaşam
10 gün önce

Fizik tedaviyle yıllar sonra adım atmanın heyecanını yaşadılar

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 1'i doğuştan engelli 2'si ise kaza sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan 3 kişi, yıllar sonra adım atmanın heyecanını yaşadı.


Hareket ve yürüme sorunu yaşayan 3 kişi, Reyhanlı'da özel bir rehabilitasyon merkezinde 2 yıldan bu yana sürdürdükleri germe, kas kuvvetlendirme, ayakta durma, desteksiz yürüme gibi fizik tedavi çalışmalarıyla yeniden doğdu.

Reyhanlı'da, 11 yaşındayken 5'inci kattan düşerek omurilik felci olan Melike İlhan, o günden sonra hiç ayağa kalkamadığını anlattı.

Rahatsızlığı nedeniyle üç kez ameliyat olduğunu ancak yeniden yürüme hayallerinin hep hüsranla sonuçlandığını belirten İlhan, 2 yıl önce rehabilitasyon merkezine başvurduğunu söyledi.

İlhan, merkezdeki fizik tedavi ve rehabilitasyon çalışmaları sonrasında artık ayaklarının üzerinde kısa süreli de olsa durabildiğini, bunun kendisi için büyük bir mucize olduğunu dile getirdi.

"Yeniden doğmuş gibi oldum"

Diz kapaklarındaki ağrılar nedeniyle 10 yıl önce yürüyemez hale gelen 3 çocuk annesi Fatma Kurum da tedavi için birçok hastaneye gittiğini ancak çözüm bulamadığını söyledi.

Kurum, yürüyememesi nedeniyle çocuklarının bakımı konusunda da sıkıntı yaşadığını belirterek, "Şu an ayakta durabiliyorum, bacaklarımı hissediyorum. Bu beni inanılmaz mutlu etti. Bacaklarımdaki titreme tamamen geçti, psikolojim değişti, yeniden doğmuş gibi oldum" dedi.

İlk adımını 15 yaşında attı

Doğuştan spina bifida hastalığı nedeniyle bedensel engeli olan ve yürüyebilmek için 6 kez ameliyat geçiren Ebru Kozanoğlu da rehabilitasyon merkezindeki çalışmalarla ilk adımını atanlardan.

Yürüyemediği için hep mutsuz ve içine kapanık biri olduğunu belirten Kozanoğlu, "Yaşıtlarımın oyun oynamaları içimi sürekli acıtıyordu. Bu yüzden yürümek sadece hayallerimde vardı ancak bu merkeze geldim ve hayatım tamamen değişti'' diye konuştu.

Ayda 8 saat fizik tedavi gördüğünü anlatan Kozanoğlu, şu an belden aşağısını hissettiğini, ayakta durabildiğini söyledi. Kozanoğlu, tamamen iyileşmesinin ardından yürümenin keyfini doyasıya yaşamak istediğini dile getirdi.

Kendi başına adım atabiliyor

Merkezin fizyoterapisti Burcu Gün ise, hastaların gösterdikleri azimle ayağa kalktıklarını vurguladı.

Gün, haftada 2 saat çalışma yapılan engellilerden Ebru Kozanoğlu'nun şu anda kendi başına adım atabildiğini söyledi.

Fizyoterapist Esra Şanverdi de, yaptıkları çalışmayla yeniden yürüyebilen hastaların mutluluğunun kendilerini de sevindirdiğini belirtti. 

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.