Sinema
22 gün önce

Yeşilçam'ın unutulmaz filmleri restore ediliyor

Yeşilçam'ın unutulmaz eserleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon Merkezi'nde restore ediliyor.


Sevmek Zamanı, Muhsin Bey, Ah Güzel İstanbul, Hababam Sınıfı... Yeşilçam sineması, geride birbirinden değerli eserler bıraktı. Filmlerin hafızalarımızdaki yeri hep taze ama onlar da yıpranıyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon Merkezi filmlerin ömrünü uzatmak için harekete geçti. 

Türk sinemasının hafızası Sinema ve Televizyon Merkezi'nde restore edilerek geleceğe taşınıyor. Merkez, Türkiye'nin ilk ve tek film arşivi. Hocalar ve öğrencileri adeta filmlerin doktoru. Merkezde yapılan restorasyon filmlerin ömrünü 500 yıla kadar uzatıyor. 

Filmlerin zarar görmüş noktaları titizlikle onarılıyor. Homojen bir siyah beyaz dengesi sağlanması için her kareye tek tek müdahale ediliyor. Filmler orjinaline sadık kalınarak düzeltiliyor. Yoğunluk düzenlemesi yapılıyor, ses kuşağı dijital ortama aktarılıyor.  

"Her kareye tek tek müdahale ediyoruz" 

Türk Film Arşivi Kurucusu Sami Şekeroğlu, filmlerin ömrünü 500 yıla kadar uzatan restorasyon sürecini şöyle anlatıyor: 

"Bir filmin üzerindeki hasarları yok edebilmek için önce bir rapor hazırlanıyor. Neler yapabiliriz diye teke tek bütün resim inceleniyor. Bir film mesela 157 bin kareye ayrılmış. O resimler üzerinde tek tek çalışarak restore ediyoruz."

Restorasyon çalışmaları filmin durumuna ve istenilen çözünürlüğe göre 8 ay sürebiliyor.

Haber: Bahar Toprak
Kamera: Edebali Koçdemir

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.