Yaşam
23 gün önce

Küre Dağları Milli Parkı her mevsim ayrı güzellikte

Kastamonu ve Bartın sınırlarında kalan Küre Dağları Milli Parkı, ziyaretçilerine her mevsim ağaç ve bitki türlerinin oluşturduğu renklerle güzel manzaralar sunuyor.


"Korunan Alanlar Ağı Parkları" (PAN Parks) sertifikasına sahip Küre Dağları Milli Parkı, sonbaharda akarsu çevresindeki ağaçların ve dökülen yaprakların oluşturduğu renk cümbüşü, fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Endemik bitkilere, zengin yaban hayatına ve otantik değerlere sahip milli park, doğa yürüyüşü ve foto safari gibi aktivitelere de imkan sağlıyor.

Her mevsim ayrı güzelliğe bürünen milli parktaki ormanlarda, yeşilin ve sarının iç içe geçtiği sonbaharda kartpostallık görüntüler ortaya çıkıyor.

"Ziyaretçilere otantik görsellik sunuluyor"

Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Ahat Deliorman, PAN Parks sertifikasına sahip milli parkın, 2012'de Avrupa'nın 13 özel noktasından biri seçildiğini söyledi.

Ahat Deliorman, sertifikayla milli parkın sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerin öneminin daha iyi algılanarak küresel düzeyde korunması, yöre halkının sürdürülebilir turizm faaliyetleriyle alternatif gelir kaynağı oluşturmasına uluslararası düzeyde katkı sağlanacağını anlattı.

Deliorman, uluslararası tanıtımlar ve önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Küre Dağları Milli Parkı sayesinde yöreye giden yabancı turist sayısında son yıllarda ciddi artış olduğunu vurguladı.

"Kanyonlarımız dünyaca ünlü"

Ahat Deliorman, "Doğal güzelliklerin yanı sıra zengin ve çeşitli folklorik değerlerin önemli turizm potansiyeli oluşturduğu bölgede özgün mimari dokusunu koruyan köy evlerinden kadınların günlük yaşamlarında halen kullandıkları geleneksel renkli giysilere, el sanatlarından yöreye has yemeklere kadar çeşitlendirilen kültürel değerler, doğa güzelliklerle bir araya gelerek ziyaretçilere otantik bir görsellik sunuyor" dedi.

Küre Dağları'nda bulunan kanyon ve şelalelerin görülmeye değer olduğunu belirten Deliorman, şunları söyledi:

"Ulus ilçesinde bulunan Ulukaya Şelalesi, Kastamonu'nun Azdavay ilçesindeki Çatak Kanyonu'na yapılan cam seyir terası görülmeye değer yerler. Valla ve Horma kanyonlarımız dünyaca ünlü. Küre Dağları Milli Parkı'nda hayata geçirdiğimiz cam seyir terası, doğa eğitim merkezi gibi projeler, yöredeki yerli ve yabancı turist sayısında daha çok artış sağlayacak."

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Pozy Editorü tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.