Sağlık
23 gün önce

Sağlık çalışanları obezitenin zararlarını tiyatroyla anlatıyor

İzmir sağlık çalışanlarından kurulan tiyatro grubu, ilkokul öğrencilerine obezitenin zararlarını sahneledikleri "Hop Dedik Toptomar" oyunuyla anlatıyor.


İzmir İl Sağlık Müdürlüğünün "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam" çalışmaları kapsamında, 10 kişiden oluşan tiyatro grubu tek perdelik ilk gösterisini Gaziemir'de bulunan özel bir okulun konferans salonunda sahneledi.

Bir tavşan ile kaplumbağanın dostluğunu anlatan 45 dakikalık tek perdelik oyun, öğrencilerden büyük alkış aldı.

Gösterinin sonunda çocuklara meyve, kuru incir ve yemiş ikram edildi.

Obeziteyi öğreniyorlar

İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, dengesiz beslenmeden kaynaklanan obezitenin son yıllarda hızla arttığı, özellikle çocuklar için büyük tehdit olduğunu belirtti.

Çocuklara obezitenin zararlarını sanat diliyle anlatmaya çalıştıklarını anlatan Salnur, şunları söyledi:

"Çocuklarda obeziteden korunma yollarını anlatan Hop Dedik Toptomar'ın sahnelenmesinin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı sınıfta anlatmak yerine çocuklara bu konuyla ilgili bir tiyatro oyunu izletmenin hem daha eğlenceli olduğunu hem de çocukların yaşam yolu ile öğrettiğimiz için daha kalıcı bir sağlık okuryazarlığı geliştirdiğimizi fark ettik."

Salnur, tiyatro topluluğunun önümüzdeki günlerde diğer ilçelerdeki ilkokullarda oyunu sahneleyeceğini dile getirdi.

"Farkındalık yaratmak istedik"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Sema Aktolga ise, şöyle konuştu:

"Biz burada farkındalık yaratmak istedik. Çocuklarımıza önce obeziteyi anlattık. Onlarda hayal güçlerine kullanarak, bu sağlık sorununu kağıtlara dökerek resim yaptılar. Tiyatro gösterimiyle çocuklarına sağlıklı yiyebilecekleri besinlerle ilgili bilgi verdik." 

"İlköğretim çağındaki çocukların yüzde 10'u obez"

Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Endokrinolojisi Bölümünde görevli Doç. Dr. Korcan Demir, Türkiye'de ilköğretim düzeyindeki çocukların yüzde 10'una obez teşhisi konulduğunu vurguladı.

Kaynak: AA
KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.