Yaşam
24 gün önce

30 ülkeden geldiler, yöresel kıyafetleriyle narenciye topladılar

Mersin'de bu yıl 6'ncısı düzenlenen Uluslararası Narenciye Festivali kapsamında, 30 ülkeden gelen gösteri sanatçıları ve katılımcılar yöresel kıyafetleriyle bahçelerde hasat yaptı.


Türkiye'nin yanı sıra aralarında Rusya, Bulgaristan, Kamerun, Kırgızistan, Gürcistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Tataristan, Moldova ve Hindistan'ın da olduğu 30 farklı ülkenin gösteri sanatçıları, 16-17 Kasım tarihleri arasında düzenlenen festival için geldikleri kentte, Erdemli'de narenciye bahçelerini gezdi.

Yöresel kıyafetleriyle katıldıkları gezide, narenciye işleriyle bir araya gelen katılımcılar, Türkiye'nin narenciye üretimi hakkında bilgi aldı.

Gruplar halinde bahçelerde portakal, limon ve mandalina hasadı yapan sanatçılar, topladıkları ürünleri poşet ve küfelere doldurdu.

İlk kez hasat yapmanın heyecanını yaşayan sanatçılar, narenciye ürünleriyle bol bol fotoğraf çektirdi, topladıkları meyvelerin tadına baktı.

"Türk halkı çok misafirperver"

Kırgızistan'dan gelen Begimay Najimidinova, hayatında ilk defa narenciye hasadı yaptığından bahsederek, "Daha önce hiç bahçeden portakal ve limon toplamamıştım. Çok güzeldi. Böyle bir duyguda ilk defa yaşıyorum. Mersin çok güzel ve insanları çok misafirperver. Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz, bizi çok güzel ağırladılar" dedi.

Tataristanlı Aliya Gizatulina da Türk halkının çok misafirperver olduğunu belirterek, "Türklerin bize yaklaşımı hoşumuza gitti. İlk defa bir narenciye bahçesine girdim. Daha önce böyle bir şey görmemiştim. Türkiye'de görmek nasip oldu. Çok güzel bir andı. Unutulmayacak bir gün yaşadık" diye konuştu.

Ukraynalı Andrey Osınskiy ise, şu ana kadar dünya genelinde gittiği en iyi festivalin Mersin Narenciye Festivali olduğunu anlattı.

Osınskiy, "Bahçeye hasat için ilk geldiğimizde Ukrayna'da bunun gibi yerlerin olmadığını hissettim. Burada kendi ellerimizle limon ve portakal toplayabildik. Çok harika bir yer" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.