Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi'nde 35 bin esere dijital erişim

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kentte kazandırdığı en önemli yatırımlarından olan ve Türkiye’nin eğitime verdiği desteklerle ismini ölümsüzleştirdiği Türkan Saylan’ın adının yaşatıldığı Çağdaş Yaşam Merkezi bünyesindeki kütüphanelerle bilginin de merkezi olacak.

Muğla Bu¨yu¨kşehir Belediyesi Ku¨tu¨phanesi, Çocuk Ku¨tu¨phanesi, Ünal Tu¨rkeş Muğla Tarih Kitaplığı ve Oktay Akbal Edebiyat Ku¨tu¨phanesi ile yaklaşık 35 bin yazılı esere ev sahipliği yapacak olan Tu¨rkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi dijital olarak da okuyuculara bilgiye erişim imkanı verecek şekilde tasarlandı.

Ku¨tu¨phanelerin hala önemini koruduğunu söyleyen Muğla Bu¨yu¨kşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gu¨ru¨n, Tu¨rkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde oluşturdukları ku¨tu¨phanelerle her yaştan vatandaşı her tu¨rlu¨ bilgiye kolayca ulaştıracaklarını belirtti.

Başkan Gu¨ru¨n, “Kentimizde bir Çağdaş Yaşam Merkezi hayal ettik. Farklı etkinlikler, aktivitelerin ve her yaştan hemşehrimizin bir araya geleceği, eğitimin, sosyalleşmenin, bilginin, sporun, söyleşilerin yapılabileceği bir merkez. Hayalimizi hayata geçirdik ve hemşerilerimizin oyları ile bu merkeze bir eğitim neferi, ömru¨nu¨ kardelenlere adamış bir Cumhuriyet aydınının ismini verdik. Tu¨rkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’miz farklı özellikleri ile hemşehrilerimizin sosyal hayatına renk katması, keyifli vakit geçirmesi için tasarlandı. İçerisindeki 4 ku¨tu¨phanesi de her yaştan hemşehrimizin bilgiye erişimini kolaylaştırmak için oluşturuldu. Muğla Sevdalısı çok değerli gazeteci yazar Oktay Akbal, Muğla’mızın hafızası çok değerli Ünal Tu¨rkeş isimleri ve arşivleri de bu merkezimizde bir kez daha ölu¨msu¨zleşti. Ku¨tu¨phanelerimiz fikri, irfanı ve vicdanı hu¨r nesillerin yetişmesi için çok önemli bir kaynak olacak” dedi.

Bu haber Kübra Çelebi tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.