Muğla'da yaşlı ve engelliler için hobi bahçeleri kuruyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi, yaşlılar ve engellilerin şehir gürültüsünden ve hareketliliğinden uzak, toprakla ve doğa ile iç içe vakit geçirebilecekleri hobi bahçesi kuruyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, yaşlılar, çocuklar ve engelliler başta olmak üzere birçok alanda sosyal hizmetlerin bir yenisini ekledi. Türkiye’ye örnek olan "Engelli Ailelerine Kısa Mola Hizmeti" ve "100 Yaş Evi" projeleriyle dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi, yaşlılar ve engelliler için hobi bahçesi kuruyor. 

Menteşe ilçesine bağlı İkizce Mahallesinde 4 dönüm arazi üzerine kurulan hobi bahçesi, yaşlı ve engellilerin şehir gürültüsünden ve hareketliliğinden uzak, toprakla ve doğa ile iç içe vakit geçirebilecekleri bir ortam oluşturuyor. 

CEVİZ FİDANLARI DİKİLDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan hobi bahçesine, ‘Bir İz De Sen Bırak’ kampanyası kapsamında kadınlar tarafından 129 adet ceviz fidanı dikildi. Oluşturulmaya başlanan hobi bahçesinde Kısa Mola hizmetinden yararlanan engelli çocuklar bahçecilik faaliyetlerinde bulunacak. Ayrıca yaşlılar ise ağaç budama ve ağaç dikimi üzerine uygulamalı çalışmalar gerçekleştirecek. Kurulacak olan hobi bahçesi ile engellilerin ve yaşlıların sosyalleşmelerine olanak sağlanacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin insan odaklı projelerle sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini verdiğini ifade eden 100 Yaş Evi Üyeleri, hobi bahçesindeki ceviz fidanlarının bakımlarını sık sık yaptıklarını ifade ettiler. 100 Yaş Evi üyeleri, “Menteşe ilçesi İkizce Mahallesinde 4 dönümlük arazi üzerinde oluşturmaya başladığımız hobi bahçesine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 129 adet ceviz fidanı diktik. Buraya engelli ve yaşlı arkadaşlarımızla sık sık gelerek cevizlerin bakımlarını yapıyoruz. İleride hobi bahçemizde seralar ve tarımsal faaliyetlerin yapılacağı aktivite alanları da oluşturulacak. Engelli ve yaşlılar olarak ilerleyen zamanlarda bakımını yaptığımız bu fidanların meyvelerini yemek, gölgesinde oturmak istiyoruz. Engellilerimiz ve yaşlılarımız adına bu güzel imkânı sunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’e çok teşekkür ederiz” dediler. 

Bu haber Kübra Çelebi tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.