Yaşam
129 gün önce

Başarılı öğrencileri 48 yıldır ödüllendiriyor

Ankara Üniversitesi'nin emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Ayyıldız, yıllar önce mezun olduğu ilkokulun başarılı öğrencilerine "Ayyıldız Altın Saat Ödülü" veriyor.


Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Ayyıldız, 78 yıl önce mezun olduğu ilkokulun başarılı öğrencilerine 48 yıldır altın kaplama saat ödülü veriyor.

1933 Marmaris doğumlu olan Ayyıldız, her yıl başarılı 3 öğrenciyi altın saatle ödüllendiriyor.1970 yılından itibaren aralıksız olarak "Ayyıldız Altın Saat Ödülü" adı altında başarılı 3 öğrenciyi mezun olurken ödüllendirdiğini açıkladı.

“Ayyıldız Altın Saat Ödülü”

Ayyıldız, eşiyle birlikte mezun olduğu okul için neler yapabileceklerini düşündüklerini belirterek, "Önce yeni bir okul yapmak istedik. Mali durumumuz buna imkan vermedi. Hatta eşim daima bir milli piyango bileti alır ve 'çıksa da bir okul yaptırsak' derdi. Okul yaptıramayınca 1970 yılında 'Ayyıldız Altın Saat Ödülü' vermeye başladık" dedi.

Öğrenciler arasında rekabetle çalışmayı teşvik etmeyi amaçladığını söyleyen Ayyıldız, ilk eğitimin sonucunda ödül kazanmanın sevincini tattırmanın önemine işaret etti. Ayyıldız, ödül kazanmak için de çok çalışmanın, elde etmenin gerekliliğini çocuklara öğretmek olduğunu ve amaçlarına ulaştıklarını bildirdi. 

48 yıldır ödül veriyor

48 yıldır ödül vermenin onur ve gururunu yaşadıklarından bahseden Ayyıldız, şunları söyledi:

"Marmaris'te eğitim alanında verilen ilk ödül Ayyıldız Altın Saat Ödülü'dür ve 48 yıl gibi çok uzun soluklu eğitim ödülü özelliği taşımaktadır. Marmaris'te yetişen ilk profesörüm. Zamanın değerini anlatmak adına saat vermeyi uygun gördük. Bunda da doğru karar verdiğimizi yıllar gösterdi."

İlkokuldan mezun olan ödül verdikleri çocukların doktor, mimar, mühendis olarak yetiştiğini anlatan Ayyıldız, çocukların "Mustafa amca bu yıl Ayyıldız Altın Saat Ödülü'nü biz kazanacağız" diye bir birleriyle yarıştıklarına da şahit olduğunu söyledi.

“İnsan ölünce eseri kalır"

Ayyıldız, çocuklara şu tavsiyelerde bulundu:

"Ben de pek çok ödül kazandım. 2014 yılında Ankara Üniversitesi senatosunca 'Ankara Çınarı' ödülü kazandım. Çalışmak ve hayaller kurmak suretiyle başarılar kazanılabileceğini söylüyorum. Çocuklara tavsiyem bol bol kültür ve doğa gezileri yapsınlar. Bol bol kitap okusunlar. Hiçbir şey beklemekle elde edilmez.

Hayallerini gerçekleştirmek için sürekli yılmadan çalışmak lazım. Bir idealleri olsun, amaçları olsun. Zamanı en iyi şekilde değerlendirin, zaman geriye dönüşü olmayan bir nehir. At ölür meydan kalır, insan ölünce eseri kalır."

Bir bayrak yarışı gibi bu ödülleri yaşatmalılar”

Eşi Mualla Hanım ile çocuklarına ve torunlarına ödülleri devam ettirmeleri için vasiyette bulunduğunu anlatan Ayyıldız, "Önce çocuklarım sonra torunlarım bu geleneği devam ettirmeli. Bir bayrak yarışı gibi bu ödülleri yaşatmalarını istiyorum" dedi.

1979 yılında 'Ayyıldız Altın Saat Ödülü' kazanan mimar Hakan Öner, "Heyecan vericiydi. Mezun olmanın yanında ödülü almak dünyanın en güzel olayıydı, gurur ve mutluluk vericiydi" dedi.  

Uzman doktor olan Tayyibe Erkenez de ödül aldığı saati özel bir yerde muhafaza ettiğini belirterek, "Çok değerli ödüldü. Bugünlere gelmemde motivasyon etkisi yaratmıştır. Marmaris çocukları için ödülü almak ayrı bir olaydı" dedi.

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Oğuzhan Sinan Yıldırım tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.