Eğitim
132 gün önce

Okul kursuyla biyolojide gümüş madalya

Ankara'da öğrenimini sürdürdüğü devlet lisesinin hafta sonu kurslarında eğitim alan ve İran'da yapılan 29’uncu Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı'nda gümüş madalya kazanan lise öğrencisi Fatih İbrahim Özlügedik, bilim insanı olmayı amaçlıyor.


Pursaklar Fen Lisesi öğrencisi Fatih İbrahim Özlügedik, okul kursunda aldığı eğitimle katıldığı 29’uncu Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı’ndan gümüş madalyayla döndü. İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen yarışmada 71 ülke ve 261 katılımcı yarıştı. Özlügedik, bilim insanı olmayı hedefliyor.

Eğitimini sürdürdüğü Pursaklar Fen Lisesi’nin hafta sonları düzenlediği kurslarda biyoloji alanında eğitim alan Özlügedik, okulun biyoloji takımının da kaptanlığını yapıyor. Yarışmaya hazırlık sürecinde elinden geleni yaptığını belirten Özlügedik, Milli takım olarak olimpiyattan bir altın, bir gümüş ve iki bronz madalyayla döndüklerini anlattı.

Geçen yıl İngiltere'deki 28’inci Uluslararası Biyoloji Olimpiyatları'na katılarak bronz madalya kazandığını söyleyen lise öğrencisi, İyi olduğum alanda ülkemi temsil ediyorum. Güzel bir şey oldu. Ailem de çok mutlu böyle bir başarı elde ettiğim için. Bu dönemde de hep arkamda durdular. Onlara da teşekkür ediyorum. Lisans dönemim için gerekli şartları sağlayabilirsem yurtdışında eğitim almak istiyorum. Oradaki bilim ve teknoloji alanında aldığım bilgiyi ülkeme taşımak istiyorum dedi.

Yarışmaya hazırlık sürecini de anlatan Fatih İbrahim Özlügedik, şöyle devam etti:
Bu olimpiyata katılmak için öncelikle lise düzeyindeki biyoloji müfredatının tamamının bitirilmesi gerekiyor. Daha sonra Türkiye genelinde birinci aşama sınavı yapılıyor, bu sınavda 50 kişiye düşürülüyor. İkinci aşamada da 25 kişiye indiriliyor, sonrasında yapılan takım seçme sınavlarıyla dört kişilik bir milli takım belli oluyor. Bu dönemde de üniversitelerdeki laboratuvarlarda hocalarımızdan eğitim alıyoruz. Üniversitelerde lisans derslerinde genel biyoloji kitaplarını bitirip özetler çıkarıp konuları özümsüyoruz.

Uluslararası Biyoloji Olimpiyatlarının iki kısımdan oluştuğu anlatan Özlügedik, Yarışmada altı saatlik pratik ve altı saatlik teorik sınav yapılıyor. Pratik sınavda hayvan biyolojisi, bitki biyolojisi, moleküler biyoloji, genetik ve hayvan davranışları, ekoloji olmak üzere dört alandan sınava alındık. Teorik sınavda da 100 soru soruluyor. Bu sınavların ortalaması değerlendirilerek genel sıralama belli oluyor. Bu iki sınavın ortalamasına göre yüzde 10 ve 30’luk dilim arasına girdiğim için gümüş madalya aldım diye konuştu.

Okul Müdürü Soydan Tevfik Karahan da öğrencileri Fatih İbrahim Özlügedik'in bilime inanarak çok çalıştığını belirtti. Özgüledik'in bilgi birikimiyle öğrenci arkadaşlarına yardımcı olduğunu anlatan Karahan, şunları söyledi:
Fatih, yerli ve milli bir öğrencimizdir. Kendisi daha önce de Çin'deki bir bilim çalıştayına katılarak oradan da ödül almış. Tamamen okulumuzun, devletimizin verdiği ücretsiz destekleme kursuyla bu işi yürüttü.  Ürettiği bilgileri de okulumuzdaki biyoloji olimpiyat takımının da kaptanlığını yapıyor. Çok da güzel öğrenciler yetiştirdi, arkadaşlarına koçluk yapıyor, öğretmenlik yapıyor ve akran desteği ile beraber o öğrencilerimizi de yetiştiriyor. TÜBİTAK’ın biyoloji olimpiyatına da kendi emekleriyle dört öğrenci yerleştirdi. Onlar da Fatih gibi ilerleyen zamanlarda yarışmalara katılacak.”

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Pınar Çelik tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.