Kültür Sanat
135 gün önce

Kapadokya'ya kayadan oyma doğal yer altı müzesi yapılıyor

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, tamamen doğayla barışık bir yer altı müzesi yapılıyor.


Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesi, dünyada bir benzeri daha olmayan kayadan oyma doğal yer altı müzesine kavuşuyor.

Avanos ilçesi yakınlarında, peribacaları arasında hizmet sunulacak "Kapadokya Müzesi" milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lavların oluşturduğu tüf kaya zemin oyularak inşa ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ihale edimesinden sonra, ocak ayında çalışmaların başlandığı müze, etnografik ve tematik eserlerin teşhiri ile ziyaretçilerine yer altındaki doğal ortamda Anadolu'nun geçmişine ışık tutacak.

En çok ziyaret edilen turizm merkezlerine 15 dakika

Üzerinde endemik bitkilerin yetişeceği doğal ortama sahip, 50 bin metrekare açık alan, 7 bin metrekare kapalı alana sahip olacak müzede, bin 500 metrekare büyüklüğünde teşhir alanının yanı sıra çok amaçlı konferans salonu, belgesel izleme odaları, çocuklar için oyun atölyeleri ve araştırma merkezi bulunacak.

Müze, Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağı, Zelve Ören Yeri, Uçhisar Kalesi gibi bölgenin turistlerin en çok ziyaret ettiği turizm merkezlerine araçla yaklaşık 15 dakikalık mesafede bulunacak.

Nevşehir Müze Müdürü ve Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri (EMYA) Türkiye Temsilcisi Murat Gülyaz, müzenin, doğal yapısı, peribacaları ile kaplı vadileri, yer altı şehirleri, kültürel ve dini mirasları ile doğa ve kültür turizminde önemli bir potansiyele sahip Kapadokya'ya değer katacağını belirtti.

"Doğal yapısıyla dünyadaki tek örnek"

Müzenin çeşitli ekipmanlarla kayaların oyulması suretiyle yapıldığını anlatan Gülyaz, Türkiye'nin en prestijli, dünyanın ise sayılı müzeleri arasında yer alacağına inandığını söyledi.

Gülyaz, inşaatın tamamlanmasıyla müzenin Kapadokya'ya ayrı bir değer katacağından bahsederek, "2019 Temmuz ayında ziyarete açılmasını hedefliyoruz. Kapadokya Müzesi yerin altında bulunan, yüzde yüz doğal bir yapı olduğu için dünyadaki en önemli müzeler arasında yer alacak. Çünkü bu müzenin bir ikincisi inşa edilmedi" dedi.

İçinde, milyonlarca yıl öncesine ait fosiller ile çeşitli dönemlere ait arkeolojik ve tematik bölümlerin olacağını vurgulayan Gülyaz, müzenin ayrıca, bölgeye özgü kaya yapısı nedeniyle ortam ısısını hapsetme özelliğine sahip olacağını, yaz aylarında serinletmek, kış aylarında da ısıtmak için bir enerji sarf edilmesine gerek olmadığını anlattı.

"En prestijli müzeler arasında yer alacak"

Gülyaz müzenin en prestijli müzelere arasında yer alacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Tamamen doğayla barışık bir ekomüze, çatısında endemik bitki yetişiyor. İçinde demir çimento kullanılmadı, tamamen doğal bir yapısıyla dünyadaki tek örnek. Tüf kayadan oyma yapısı nedeniyle, hem yaz hem de kışın hiçbir enerji sarf etmeden iç sıcaklığı 21 derece olacak. Müzede, 'mezarların sakinleri' bölümü olacak. Tarih öncesi çağlardan başlayıp, Osmanlı son dönemine kadar ölü defin ritüelleri, arkeolojik bulgular ve tematik sunumlar eşliğinde sergilenecek. Tabiat tarihi bölümünde 12 milyon yıl öncesine ait fosillerin yanı sıra inançlar ve Kapadokya özel bölümü bulunacak."

Önceliklerinin çocuklar olacağını ve bu müzeden çok büyük keyif alacaklarını söyleyen Gülyaz, "Onlara doğa ve arkeolojiyi sevdireceğiz. Müzenin en önemli taraflarından birisi de çatısında doğal ortamda endemik bitkilerin bulunması, bu yönüyle de önemli bir ekomüze statüsünde olacaktır" dedi.

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR