Yaşam
278 gün önce

En güzel kaçış: çingene karavanları

Dışı özenle süslenmiş, içi sıcacık bir ev gibi döşenen "Çingene karavanları" ya da nam-ı diğer adıyla vagonlar, 1950’li yıllarda yollara çıkmaya başlamış. Karavanlar yapısı itibariyle kubbeyi andırıyor, tasarımları ise normal karavancılara parmak ısırttıracak cinsten. İngiltere’de üretilen “Çingene Karavanı” ise alışılmışların dışında bir karavan olması nedeniyle hemen dikkat çekiyor. Karavanların cıvıl cıvıl renk kombinasyonları, detaylı çizimler ve şık iç dizaynları görenleri adeta büyülüyor. İşte o masal tadındaki karavanlar...


Yollarda artan trafik, atların çektiği arabalarla yolculuk etmeyi zorlaştırınca bu karavanlar Avrupa'daki çingenelerin yeni evleri haline gelmiş.


Günümüzde ise, İngiltere'nin Bristol şehrinde bir süredir çingene karavanları üreten bir ekip bulunuyor.


"Greg's Gypsy Bowtops" şirketi, kurucusu Greg'in kendisi için yaptığı bir karavanın ardından başka karavanlar da üretmek istemesiyle ortaya çıkmış.


Ve kısa sürede o kadar çok talep gelmiş ki, satılmak ve kiralanmak üzere daha çok çingene karavanı sıfırdan inşa edilmeye başlanmış.


İngiltere öncelikli olmak üzere Avrupa'daki çeşitli festival alanlarında, film çekimlerinde kullanılan karavanlar aslında tamamen alacak kişinin o alanı nasıl kullanmak istediğine göre hizmet verebilecek yapıda.


Çingene Karavanları; ofis, parti alanı, kafe, tatil aracı, hatta ev olmak farklı amaçlar için kullanılıyor.


Yaklaşık 5 ay süren basit bir Çingene karavanı üretimi ortalama 15.000 Euro’ya mâl oluyor. Eğer daha kapsamlı bir şey isterseniz fiyat gittikçe artıyor.


Kaliteli çamdan üretilen vagonlarda su geçirmez bir malzemeyle dış cephe kaplanıyor ve yatak en arkada tam yay genişliğine konuşlanıyor.KAYNAĞI GÖR