Kültür Sanat
273 gün önce

Guiness Rekorlar Kitabı'na giren en küçük kitap İzmir'den

İzmirli yazar ve şair Ümit Yaşar Işıkhan, Guiness Rekolar Kitabı'na girebilmek için 4 milimetre eninde ve 6 milimetre boyunda 72 sayfalık okunabilir şiir kitabı çıkardı.


İzmirli yazar ve şair Ümit Yaşar Işıkhan, 0,9 gram ağırlığında, 4 milimetre eninde ve 6 milimetre boyunda 72 sayfalık okunabilir şiir kitabı çıkardı.

Işıkhan, 2017 yılında 0,23 gram ağırlığa, 4 milimetre ene ve 8 milimetre boya sahip kitap yayımlayarak rekor kırmıştı. Bu yıl oranları daha da küçülterek dünyanın okunabilen en küçük şiir kitabını çıkardı.

"Aşktan Sonra Hüzün" adı taşıyan kitap için 0,3 punto yazı karakteri kullanıldığını anlatan Işıkhan, "İzmir'de 5-6 yıldır dünyanın en küçük kitabı diye tanıttığım kitabı bu yıl biraz daha küçülterek en son haline getirdim. Geçen yıl yaptığım kitap Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi ve Bakü'deki Minyatür Kitaplar Müzesi'nde yer aldı" diyor.

Satmak için üretmedim

Işıkhan, Guinness Rekorlar kitabına giren diğer kitapları inceledi.

"Benim kitabım, boyutu, ağırlığı ve sayfa sayısıyla dünyanın okunabilir en küçük kitabı olduğunu belirledik. 0,4 santimetre eni ve 0,6 santimetre boyu var. 0,9 gram ağırlığı var. 12 kitap tartarsanız 1 gram yapar. Satmak için üretmedim, bu bir rekor denemesi. Ülkemi, edebiyatımı minyatür kitapla tanıtmak istedim."

Işıkhan, yeni kitabıyla kendi rekorunu yeniledi.

"Guinness Rekorları için bir milimetre dahi çok önemli. Bu özelliği ile rekorunu kırdık diyebilirim. Guinness Rekorlar Kitabı'nda dünyanın en küçük okunabilir kitabı Türkiye'den ve İzmir'den."

Mercimek tanesi büyüklüğünde olan 72 sayfalık kitap okunabiliyor.

Işıkhan, kitaptan 100 adet bastırdı.

Önemli bölümünü dünyadaki minyatür kütüphanelere gönderecek  İsteyen koleksiyonerlere 2 bin liradan satabilecek.

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR