Eğitim
243 gün önce

"Ders arası dil molası" projesiyle İngilizce öğreniyorlar

"Ders arası dil molası" projesi, ilkokul öğrencilerinin İngilizce'yi aktif olarak kullanmasını sağlayarak yabancı dil bilgilerini geliştirmeyi amaçlıyor.


"Ders arası dil molası" projesi geçen yıl, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirildi. Projeyle, Sarıyer'deki 6 devlet okulunda okuyan 400 öğrenci, haftada iki gün teneffüslerini İngilizce öğrenecekleri "Spoken Cafe"de geçiriyor.

Öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi'nden gelen İngilizce öğretmen adayları rehberliğinde, İngilizce konuşarak ve çeşitli etkinliklere katılarak dil öğreniyor.

Proje Koordinatörü Sarıyer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Melek Yaşar, eğitimcilerin yaptıkları gözlemlerde, öğrencilerin yabancı dilden çekindiklerini ve belli bir seviyeye gelmekte zorlandıklarını söyledi.

"Dil dersin içine hapsedildiği zaman istenilen sonuca gidilemiyor"

Yaşar, yabancı dil eğitimi için ne yapılabilir düşüncesiyle yola çıktıklarında "Ders arası dil molası" projesini hayata geçirmeye karar verdiklerini anlattı. 

"Öğrencilerimizi yabancı dile motive edecek, dersin dışında çocuğun merak duygusunu geliştirecek, kendi merakıyla yabancı dile ait kelimeleri kavrayacak oranda imkanlar sağlamak istedik. Bu amaçla devlet okullarında proje için özel olarak dizayn edilmiş, tematik köşeler, oyun-bulmaca masaları ve okuma alanları ile donatılmış 'Spoken Cafe'ler kurduk. Sonra Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Gürel hocamıza konuyu ilettik. Onlar da müfredat programıyla uyumlu hem eğlenceli hem de çocuklara yabancı dili sevdirecek, yabancı dile onları yakınlaştıracak bir program hazırladılar ve staj programlarına entegre ettiler." 

Amaç, yabancı dilin ders dışında, hayatın olağan akışı içinde de öğrenileceğinin mümkün olduğunu öğrencilere göstermek.

Yaşar, "Kafe ortamında stres yok, çocuklar hem meyvesini yiyor hem eğleniyor hem de İngilizce öğreniyor. Dil, konuşuldukça merak, ettikçe geliştirilebilecek bir alandır. Dil dersin içine hapsedildiği zaman istenilen sonuca gidilemiyor. Biz, çocukların yabancı dili yaşadığı günlük hayatın içerisinde de devam ettirmesini istiyoruz" dedi. 

Projede, özel okullardaki dil öğrenme metodlarından da faydalandıklarını aktaran Yaşar, önümüzdeki yıllarda da projeyi devam ettirmek istediklerini vurguladı. 

"Öğrencilerimiz dil öğretme konusunda deneyim kazanıyor"

Projeye destek veren Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Gürel de projeye çok değer verdiklerini dile getirdi. 

Gürel, projeyle hem ilkokul öğrencilerinin İngilizce eğitim aldığını, hem de üniversitelerindeki son sınıf İngilizce öğretmeni adaylarının ders verme imkanı bulduğunu vurguladı.

"Öğrencilerimiz stajlarının bir ayağı olarak devlet okullarındaki 3. sınıf öğrencilerine kafe ortamında rahat, canlı, neşeli bir şekilde İngilizce eğitimi veriyor. Kendileri de bir taraftan dil öğretme konusunda deneyim kazanıyor."

Proje sayesinde öğretmen adaylarının hem devlet hem özel okullardaki ortamları gözlemleme imkanı bulduğunu dile getiren Gürel, ilköğretim öğrencilerinin motivasyonunu arttırarak, onları başta İngilizce ve başka diller öğrenmeye sevk ettiklerini belirtti. 

Gürel, İngilizce eğitimini ders boyutundan çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

"Projenin bir de bilimsel ayağı var. Proje, ilkokul çağındaki öğrencilere verilebilecek dil eğitiminde neler yapılabileceğine dair çeşitli araştırmalara da kaynak olabilir."

"Burası sınıf ortamından daha sosyal bir ortam"

İlkokul öğrencileri de projeden memnun.

3. sınıf öğrencisi Ömer Yüksel, oyunlar oynayarak İngilizce'yi daha iyi öğrendiğini ve geliştirdiğini söyleyerek, "Bize bu sınıf çok faydalı oldu. İngilizce öğrenmek çok zevkli. Burada oyunlar oynuyoruz, etkinlikler yapıyoruz" dedi. 

Belinay Ayhan da, İngilizce'yi eğlenerek öğrendiklerini dile getirdi.

"Deneme sınavlarında, diğer 3. sınıflara göre daha başarılı oluyoruz. Pratik yaptığımız için konuşmamız gelişiyor. Öğretmenlerimiz, etkinlik yaptırıyor, oyunlar oynatıyor. Burası İngilizce öğrenmeyi zevkli hale getiriyor."

Programa stajyer öğretmen olarak katılan Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Rümeysa Olgun ise, proje sayesinde sınıf tecrübesi edindiklerini, bunun kendileri için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.

"Yine bildiklerimizi çocuklarla paylaşmak, onlara bir şeyler öğretmek de bizim için bir ayrıcalık. Onların geliştiğini gördükçe biz de tabii ki gururlanıyoruz. Büyük bir ilerleme kaydettiklerini düşünüyorum. Onların burada güzel vakit geçirdiklerini düşünüyorum. Burası sınıf ortamından daha sosyal bir ortam. O nedenle çocuklar daha motivasyonlu geliyorlar. Ödev vermiyoruz. Çocuklar buraya kaygı duymadan geliyorlar. O yüzden burada gerçekten öğrenebildiklerini düşünüyorum. Bizim için de güzel bir tecrübe oluyor." 

Kaynak: AA 

KAYNAĞI GÖR