Spor
245 gün önce

64 yaşında 2300 metreden yamaç paraşütüyle atladı

Erzurum'da yaşayan 64 yaşındaki İbrahim Bingöl, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken ilçeyi tanıtmak ve örnek olmak amacıyla 2 bin 300 metreden yamaç paraşütü ile atladı.


Ekstrem sporlarla turizmde ivme kazanmaya hazırlanan ve Uluslararası Sakin Kentler Birliği'nin (Cittaslow) Türkiye'nin 11. sakin kenti seçtiği Erzurum'un Uzundere ilçesi, yüksek sıradağları sayesinde paraşütle atlama (base jumping) ve iple atlama (rope jumping) sporcularının yeni gözdesi oldu.

Tortum Gölü'nü çevreleyen sıradağlarda atlama alanı belirleyen ekstrem sporcuları, 2 bin 300 metre yükseklikte isteyenlere atlayış yapmayı öğretirken, yörenin turizm potansiyeline de katkı sağlıyor.

Uzman sporcuların kontrolünde ilk defa yamaç paraşütü yapan vatandaşlar, atlayışın verdiği korku ve heyecanla manzarayı havadan seyretmenin ayrılacağını yaşıyor.

Bu heyecana ortak olanlardan 64 yaşındaki Halil İbrahim Bingöl de ilerleyen yaşına rağmen ilçenin tanıtımına katkı sunmak ve gençlere örnek olmak için yamaç paraşütü sporcusu Ferdi Toy nezaretinde, yamaç paraşütü ile 2 bin 300 metreden atlayış yaptı.

Bu davranışıyla gençlere cesaret veren Bingöl, yıllardır yaşadığı ilçenin ve Tortum Gölü'nün eşsiz manzarasını havadan görmenin mutluluğunu yaşadı.

Bingöl: Gençlere yamaç paraşütünü tavsiye ediyorum

Halil İbrahim Bingöl, ilerleyen yaşına rağmen gençlerin yanında atlayış yapmanın farklı bir duygu olduğunu söyledi.

Bingöl, hayatında ilk defa böyle bir sporu tecrübe ettiğini anlatarak, "Uçakta bundan daha fazla zorlanıyordum. Havanın da güzel olması nedeniyle istediğimiz kadar yükseldik alçaldık ve yarım saat havada gezdik. Çok güzel duygular yaşadım ve hiç heyecanlanmadım. İçimde ürperti olmadı ve imkanım olduğu müddetçe atlayış yapacağım" diye konuştu.

Bingöl, havadayken aşağıdaki arkadaşlarını görünce farklı duygular yaşadığını ifade ederek, "Genç olmak isterdim, belki bu işe daha erken başlardım. Gençlere yamaç paraşütünü tavsiye ediyorum" dedi.

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR