Yaşam
245 gün önce

Görme engeline rağmen okuma yazma öğreniyor

Görme engelli Birsen Yeşildağ, okuma yazma seferberliğinden yararlandı ve evde eğitim talep etti. İki aydır çalışan Yeşildağ, büyük ilerleme kaydetti.


Birsen Yeşildağ, görme engelli olduğu için okula gönderilmedi.

Okuma yazma öğrenmek ise hep hayaliydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı okuma yazma seferberliğiyle bu hayalini gerçekleştirdi.

Kısmi zihin engelli eşi ve iki çocuğu olması nedeniyel kursa gidemeyen 36 yaşındaki Yeşildağ, evde eğitim talep etti. 

Bunun üzerine Karaca Mahallesi'ndeki evine görevlendirilen öğretmen Didem Kandemir'le okuma yazma öğrenmeye çalışıyor.

Yeşildağ, hayaline 2 aylık çalışması sonucu büyük oranda ulaştı.

Harfleri tanıyan, yazma ve okuma becerilerini de kısa sürede geliştiren yüzde 90 görme engelli Yeşildağ, çevresindekilere örnek olan azmiyle kendisini geliştirip engelli vatandaşlara gönüllü okuma yazma eğitmenliği yapmak istiyor.

"Engellilik beyinde başlar"

Yeşildağ, markete girdiğinde, otobüse bindiğinde çok zorluk çektiğini söylüyor.

"Birisine sorduğum zaman da bana 'Nasıl okur-yazarlığın yok?' diyorlardı. Engelli olduğum için ve göremem diye ailem beni okula göndermedi. İnsanların tepkisiyle karşılaşınca, 'Ben yaparım, gerekirse tahtaya yapışa yapışa bu işi yapacağım' dedim." 

Yeşildağ bundan sonra açık öğretimden okumaya devam edecek.

En büyük hayalinin hukuk okumak olduğunu anlatıyor.

Kendisiyle aynı durumda olanlara da hemen "harekete geçme" çağrısı yapıyor.

"Azmin önüne hiçbir şey geçemez. Engellilik beyinde başlar. İnsan istediği her şeye ulaşabilir, yeter ki istesin. İsteyen herkes, istediğine ulaşır. Evli ve iki çocuklu bir anneyim. Allah sevmediği kula engel vermez. Görme yetisinin yerine başka özellikler vermiş. Eşimle biz severek evlendik. Ben eşimin aklı olurum, o benim gözüm olur."

Eğitim bitecek diye üzülüyor

Halk Eğitim Müdürlüğü okuma yazma öğretmeni ve Düzce Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Didem Kandemir, ilk başlarda eğitimin zor olacağını tahmin ettiğini söylüyor. 

"Bu evdeki dersler, okuma yazma kursları arasında benim için çok önemli bir yere sahip. Çünkü Birsen abla görme engelli. Onun böyle bir isteği olduğunu duyduğumda heyecanlandım ve şu an da onun okuma yazma öğrenmesi ile mutluluk yaşıyorum. Kendisinin çok büyük azmi ve idealleri var. Onun idealleri bana heyecan ve şevk verdi." 

Yeşildağ ise, dersleri 3 hafta sonra biteceği için üzülüyor.

Kaynak: AA 

KAYNAĞI GÖR