Kültür Sanat
248 gün önce

El işi Türk bayrağı Bursa Hünkar Köşkü Müzesi'nde sergileniyor

Milli Mücadele'ye yönelik önemli kararların alındığı Bursa'daki Hünkar Köşkü Müzesi'nde, birbirinden değerli eserler sergileniyor.


Sultan Abdülmecid Han'ın Bursa ziyareti öncesi Vali Mehmet Salih Paşa tarafından 19 gün gibi kısa bir sürede av köşkü olarak yaptırılan ve Osmanlı sultanlarından Abdülaziz ve 5'inci Mehmet Reşad'ın Bursa'ya gelişlerinde konaklamak için tercih ettiği Hünkar Köşkü, Türk tarihinde bir döneme ışık tutuyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde ziyarete açık Hünkar Köşkü Müzesi'nde, yakın tarihe tanıklık eden eşyalar da yer alıyor.

El işi Türk bayrağı sergileniyor

Müzede, değeri temsil ettiği milletin kıymeti ile ölçülen, bağımsızlığın sembolü ve tarihin en kıymetli hatıralarından biri de sergileniyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şehre geldiğinde sıklıkla kullandığı ve Milli Mücadele'ye yönelik önemli kararların alındığı Hünkar Köşkü'nde, Cumhuriyetin ilk dönemine ait 'el işi Türk bayrağı' ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 1925 yılına ait bayrağın üzerindeki el işçiliği ay ve yıldız sembolleri ustalıkla nakşedilmiş.

Bayrağın sol köşesinde ise tarihteki Türk devletlerini temsilen 16 yıldızın bulunduğu varak baskılı Cumhurbaşkanlığı forsu yer alıyor. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği tarihi Türk bayrağı, müzedeki Havuzlu Salon'da nem kontrolünün sağlandığı özel ortamda teşhir ediliyor. Hünkar Köşkü Müzesi, pazartesi hariç her gün 09.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Kaynak: DHA

KAYNAĞI GÖR