Dünya
377 gün önce

Kore yarımadasında olumlu atmosfer

Güney Kore ile Kuzey Kore sorunların diyalog ve müzakere ile çözülmesinde anlaştı.


Düşman kardeşler arasındaki buzlar eriyor.

2 yıl aradan sonra aynı masada oturan Güney Kore ve Kuzey Kore'nin tarafsız bölgede gerçekleştirdiği görüşmeden müzakerelerin sürdürülmesi kararı çıktı. 

Heyetlerin gündemindeki ilk madde ise Güney Kore'de yapılacak Kış Olimpiyatları idi.

İlk somut adımı atan Kuzey Kore, gelecek ay, Güney Kore'de yapılacak Kış Olimpiyatları'na katılma ve aralarında sporcuların ve taraftarların da bulunduğu bir kafile gönderme kararı aldı.

Güney Kore Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, "PyeongChang Kış Olimpiyatları'nın bir barış festivali haline getirilmesi ve iki Kore arasındaki bağların iyileştirilmesine yönelik ilk adım olması için toplantılarda çaba göstereceğiz." dedi.

Kuzey Kore Barışçıl Birleşme Komitesi Başkanı Ri Son-gwon ise "İki Kore'nin samimi ve sadık bir tutum takınarak görüşeceği umuduyla burada bulunuyorum." ifadesini kullandı.

Görüşmede Güney Kore’den; askeri uzmanların görüşmesi, parçalanmış ailelerin bir araya getirilmesi gibi yeni teklifler de geldi.

Taraflar, Kore Yarımadası'ndaki gerginliği azaltmak amacıyla başta askeri konular olmak üzere müzakerelerin sürdürülmesi konusunda da mutabakata vardı.

Güney ve Kuzey Kore, 1953'te sona eren savaştan sonra yalnızca ateşkes anlaşması imzaladı ve düşman kardeşler halen teknik olarak savaş halinde.

Kaynak: TRT Haber / AA

KAYNAĞI GÖR