Teknoloji
377 gün önce

Spotify'dan spor yapanlar için trendleri açıkladı

Birçok kişi için daha çok spor yapmak veya forma girmek, yeni yılın en önemli kararları arasında. 2018’in başlaması ile birlikte müzikseverler, bu kararlarını gerçekleştirebilmek için müziğin de yardımına ihtiyaç duyuyor. Bugüne kadar Spotify kullanıcıları tarafından 25 milyonun üzerinde spor/antrenman çalma listesi oluşturuldu. İşte fitness planlarını yüksek tempoyla harekete geçirmeleri için ilham veren top şarkılar ve müzik trendleri...


Eminem’in “Till I Collapse” adlı şarkısı ikinci kez üst üste spor yaparken dünya çapında en çok dinlenen şarkı oldu ve spor sırasında Spotify’da en çok dinlenen şarkılardan biri olarak top listelerde yıllardır yerini koruyor. Eminem’in 2002 tarihli bir diğer hit şarkısı “Lose Yourself” de spor sırasında en çok dinlenen şarkılar arasında ilk 5’te yer alıyor. Müzikseverler diğer yandan, spor yapma motivasyonları için 2017 yılının yükselen yıldızları ile yeni keşiflere de çıkıyor. Dua Lipa ve Camila Cabello spor sırasında en çok dinlenen sanatçılar arasında bu sene ilk 10’da yer alırken, Post Malone’nun hit şarkısı “rockstar” da müzikseverlerin terlerken en çok dinlediği şarkı olarak listenin ikinci sırasına yerleşiyor. Türkiye’de de durum çok farklı değil. Eminem’in “Till I Collapse” adlı şarkısını, Jax Jones’tan “You Don't Know Me” ve yine Eminem’den “Lose Yourself” takip ediyor. Post Malone’un “rockstar”ı Türkiye Top 10 listesinde 4’üncü sırada görülüyor ancak listede yer alan sonraki 3 şarkı ise globalden farklı olarak Kral Lord’tan geliyor. 

İskandinavya ve Amerika’da bulunan şehirler spor çalma listelerini en çok dinleyenlerin başında geliyor. Norveç’in başkenti Oslo listenin ilk sırasında yer alırken, Amerika’dan Miami ve Washington, D.C. ise listenin sırasıyla iki ve üçüncü sırasını oluşturuyor. 

Spotify verilerine göre, kararlı bir spor yapma planıyla birlikte her yeni yıl için gerekli motivasyonu ayakta tutmak üzere, spor temalı çalma listelerini dinleme oranı 1 Ocak itibariyle artıyor ve 24 Ocak gibi zirveye ulaşıyor. Sonrasında ise bu oran git gide düşüyor ve 14 Şubat’ta en alt seviyeye geriliyor. Türkiye’de ise durum biraz daha farklı; forma girme isteği ile birlikte spor temalı çalma listelerini dinleme oranı Ocak ayı boyunca artış gösteriyor ama asıl yükseliş Şubat ayında gerçekleşiyor ve 24 Şubat’ta zirve yapıyor. Belli ki Türkiye’de yeni yılla birlikte spor yapma isteği artıyor ama planların harekete geçme zamanı Şubat ayını buluyor. 

2018’de yeni şeyler denemek isteyenler, alışagelmişin dışındaki spor aktivitelerini keşfetmek isteyebilir. Örneğin suda pedal çevirme/bisiklet çalma listeleri geçtiğimiz yıl yüzde 86 arttı, bira yogası çalma listeleri ise rekor seviyede artış göstererek yüzde 137 büyüme kaydetti ve müzik, yeni spor yöntemlerine eşlik ederek yepyeni aktivitelere de yer almaya başladı, örneğin: keçi yogası! 

Aşağıda spora eşlik eden müzik trendlerine ilişkin Spotify verilerini görebilirsiniz. İşte, bu sene spor planlarınızı harekete geçirmeniz için Spotify’daki tüm spor/antrenman çalma listeleri: 

Dünya Genelinde Spor Yaparken En Çok Dinlenen TOP 10 Şarkı:

Eminem - Till I Collapse
Post Malone - rockstar
Eminem - Lose Yourself - Soundtrack Version
Kendrick Lamar - HUMBLE.
Axwell / Ingrosso - More Than You Know
J Balvin - Mi Gente (feat. Beyoncé)
Camila Cabello - Havana
Jax Jones - You Don't Know Me - Radio Edit
Dua Lipa - New Rules
Kanye West - POWER

Türkiye’de Spor Yaparken En Çok Dinlenen TOP 10 Şarkı:

Eminem - Till I Collapse
Jax Jones - You Don't Know Me - Radio Edit
Eminem - Lose Yourself - Soundtrack Version
Post Malone - rockstar
Kara Lord – Zen Rain
Kara Lord – White Noise
Kara Lord – Pouring Rain
Sean Paul - No Lie
Axwell / Ingrosso - More Than You Know
Fort Minor - Remember The Name (feat. Styles Of Beyond)

Spotify’da En Popüler Spor/Antrenman Çalma Listeleri: 

Beast Mode
Cardio
Run Wild
Workout Twerkout
Workout
Hype
Power Workout
Latin Dance Cardio
Throwback Workout
Pumping Iron

Spor Yaparken Müzik Dinleyen Top 10 Şehir:

Oslo, Norway
Miami, Florida, US
Washington, D.C., US
London, England
Copenhagen, Denmark
Gothenburg, Sweden
Phoenix, Arizona, US
Dallas, Texas, US
Auckland, New Zealand
Toronto, Ontario, Canada

Content Video - Hisleri iletebilen ilk taşınabilir biyonik el geliştirildi
KAYNAĞI GÖR