Kültür Sanat
276 gün önce

Dünyanın ilk ve tek Seramik Müzesi

52 yaşındaki çömlek ustası Güray Tüysüz, Nevşehir'in Avanos ilçesinde dünyanın ilk ve tek Seramik Müzesi'ni oluşturdu.


Çağdaş müzecilik anlayışıyla yerin 20 metre altındaki 1600 metrekarelik alanda, kayalara oyularak yapılan Seramik Müzesi'nde, pişmiş topraktan eserlerin yanı sıra buluntular da yer aldı.

Kapadokya'daki Seramik Müzesi'nin birinci bölümünde; Tunç ve Demir çağları, Geç Kalkolitik ve Helenistik dönem ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait seramik eserler sergilendi. Müzenin ikinci bölümünde; Türkiye'de yetişen, dünyaca ünlü çağdaş ve geleneksel seramik sanatçılarının modern eserleri yer aldı. Üçüncü bölümde ise resim, fotoğraf ve heykel gibi eserlerden sanat galerisi oluşturuldu. Müzede ayrıca, seramiklerin nasıl üretildiğine dair bilgi verilen bölüm yer aldı.

"Gelecek nesiller için müzeyi oluşturdum"

Seramik Müzesi'ni oluşturan Güray Tüysüz, bilinen 5 kuşaktan dedelerinin çömlek ustası olduğunu söyledi.

Müzeyi 4 yıllık çalışmanın sonunda kurduğunu anlatan Tüysüz, "Kapadokya bölgesindeki Avanos ilçesi, Hititler'den günümüze uzanan çömlekçilik sanatına ev sahipliği yapıyor. Binlerce yıldır bu bölgede babadan oğula geçen, geleneksel el sanatının tarihsel süreçteki gelişimini sergileyecek müzenin eksikliğini görüp, gelecek nesillere güzel eser bırakmak için müzeyi oluşturdum. Müzemiz, aynı zamanda resim, heykel, seramik ve fotoğraf gibi güzel sanatların her alanında yerli- yabancı sanatçılarına eserlerini tanıtacağı, sergileyeceği sanat galerisi hizmeti de vermektedir. Müzeye gelen ziyaretçiler, daha sonra atölye bölümüne geçerek, burada seramiğin şekillendirme, fırınlama, boyama gibi tüm yapım aşamalarını görmekte, ustalar eşliğinde tezgaha oturup, çamura şekil vermeye çalışmaktadır" diye konuştu.

Müzede 10 bin yıla kadar uzanan seramik eserler de var

Yerli ve yabancı ziyaretçilerin 10 TL'ye gezdiği Seramik Müzesi'nde kısa tur 1,5 saat, uzun tur ise 3 saat yapılıyor.

Müzede, her biri Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü envanterinde olan, yurdun çeşitli yerlerinden çıkarılan ve tarihi 10 bin yıla kadar uzanan seramik eserler sergileniyor. 

Müzenin ortasındaki geniş alanda galeri olarak kullanılan sahne ise, yapılacak etkinliğe göre alçalıp yükseltiliyor. Kayalara oyularak yer altına yapılan müze yazın serin, kışın ise doğal sıcaklığıyla ziyaretçilere rahat gezilebilecek bir ortam sunuyor.

Kaynak: DHA

KAYNAĞI GÖR