Gündem
280 gün önce

Rüzgar türbini kuşlar için mora boyandı

Denizli'de rüzgar türbinlerinin kuşlara verdiği zararı önlemek için türbin kanatları mora boyandı. İşlem sonrası kuş ölümleri tamamen kesildi.


Denizli merkezli enerji şirketi Bereket Enerji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, rüzgar santrallerinin kuşlara verdiği zararı en aza indirmek için yürüttükleri bilimsel çalışma hakkında bilgi verdi. 

Proje kapsamında, Uşak ve Yalova'daki rüzgar türbinlerinin kanatları mora boyandı. Bu işlemin ardından kuş ölümü görülmemesi sevinçle karşılandı. 

Saldanlı, rüzgar santrallerinin kuş ölümlerine neden olmasına yönelik dünya genelinde araştırmalar yapıldığını, şirket olarak bu araştırmaları yakından takip ederek deneme uygulamaları gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Araştırmalarda, kuşların türbin kanatlarındaki böcekleri avlamak için santrallere yaklaştığı, bu sırada kanatlarını çarpması sonucu telef olduklarının tespit edildiğini vurgulayan Saldanlı, gri ve morun böceklerin en az ilgisini çeken renkler olduğunun belirlenmesi nedeniyle Uşak'taki 36 türbinin griye boyandığını anlattı.

Saldanlı, grinin kapalı havalarda hava taşıtlarının görüşü açısından risk oluşturabileceği düşüncesiyle bu renkten vazgeçilerek mora dönüldüğünü dile getirerek, uygulamadan sonra 36 türbinde hiç kuş çarpması olayına rastlanmadığını, bunun üzerine Yalova'daki türbinlerin de mora boyandığını söyledi.

Şirkete ait Uşak ve Yalova'daki toplam 108 megavat kurulu güce sahip 72 türbin mora boyandı.

Proje, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği'nin (SÜT-D) verdiği "düşük karbon kahramanı" ödülüne layık görüldü.

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR