Gündem
295 gün önce

Motosiklet motoruyla 5 günde otomobil yaptı

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde bisiklet tamirciliği yapan Mustafa İlhan, motosiklet motoru kullanarak 5 günde tek kişilik mini otomobil yaptı.


Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde yaşayan bisiklet tamircisi Mustafa İlhan, kullanmadığı dört vitesli motosiklete ait motorla tek kişilik otomobil yaptı. Profil demirler ve ahşap kullanarak otomobilin gövdesini oluşturan İlhan, arka kısma ise motoru yerleştirdi.

İçerisine koltuk yapan ve direksiyon yerleştiren Mustafa İlhan, bir otomobilde bulunan ışıklandırma ve korna sistemini de yaptı. Mustafa İlhan, her gün iş yerine gidiş gelişte mini otomobilini kullanıyor.

"4 vites, 100'lük motosiklet motorum vardı. Onu kullanarak başladım yapıma. Önce kadrosunu yaptım. Alt takımı tamamladıktan sonra üst tarafa geçtim. Motoru oturttum. Dişlilerini, frenini monteledim. Sonra üst tarafını monteledim."

"Kızdığım için yaptım"

"Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman söylüyor. Her şeyimiz yerli olsun. İşte, 'Tankımız yerli olsun. Uçağımız yerli olsun, Helikopterimiz yerli olsun.' Bundan bir yıl önce 'Kendi arabamızı da yapacağız' diye söylemde bulunmuştu. Ama bazı insanlar 'Türkler araba, uçak, helikopter yapamaz' diye alay etmişlerdi. Bunlara çok kızıyorum. Bu tür söylemlere kızdığım için bu arabayı 5 günde yaptım. Sinyali var, kornası var, marşı var. Bir arabada olması gereken her şeyi var. Bu arabayı 5 günde piyasaya çıkarttım. Bir firma arabayı piyasaya çıkarasıya kadar 5 yıl Ar-Ge çalışması, projelendirmesi, dizaynı, şekli, şemalıyla uğraşıyor. Bir arabayı piyasaya sürmek için 5 yıl uğraşıyor. Ben bu arabanın üzerinde 5 gün değil de 5 yıl uğraşsam bu araba kesin uçar. Yani ben Türklerin araba yapabileceğini göstermek için ve cumhurbaşkanının 'Araba yapabiliriz' demesine alaycı yaklaşanlara kızdığım için bu arabayı yaptım."

Kaynak: DHA

KAYNAĞI GÖR