Sağlık
66 gün önce

Minik hastalar için ilaç tabletlerini şuruba dönüştürdü

Eczacı Ece Pınar Eren, çocuklara verilen ilaç tabletlerini daha rahat kullanılması için şuruba dönüştürdü, minik hastaların tedavilerini kolaylaştırdı.


İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan eczacı Ece Pınar Eren, "Çocuk Hastanesi Eczanesinde Oral İlaç Hazırlanmasında İnovatif Yaklaşımlar" ismini verdiği projeyle Sağlık Bakanlığınca Türkiye'de "Yılın Hastane Eczacısı" seçildi.

28 yaşındaki Eren, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olduktan sonra Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmaya başladı.

Çocukların bazı ilaçları rahat kullanamadığını fark etti

Yeni doğan ve belli yaş grubundaki çocuk hastaların tansiyon, epilepsi gibi şurup formları olmayan bazı ilaçları rahat kullanamadığını fark etti.

Eczacı Eren, yaptığı araştırmalarla Avrupa'da böyle durumdaki hastalar için tabletlerin ezildikten sonra, karboksimetil selüloz maddesiyle karıştırılıp süspansiyon şurup elde edildiğini öğrendi. Geçen yıl da eczane laboratuvarında hastane eczane sorumlusu Meltem Köse Aytekil'in destekleriyle çalışmalarına başladı.

Yaptığı çalışmalar sonunda 7 farklı hastalıkta kullanılan tabletleri şurup haline getirmeyi başaran Eren, tablet kullanamayan minik hastaların tedavi edilmelerini kolaylaştırdı.

Ayrıca Eren, bu çalışmasıyla Sağlık Bakanlığının bu yıl dördüncüsünü düzenlediği yarışmada "Yılın Hastane Eczacısı" ödülüne layık görüldü. Meltem Köse Aytekin ise "Yılın Sorumlu Eczacısı" oldu.

"Çocukların tableti yutması zor"

Ece Pınar Eren, mesleğinin henüz başındayken böyle bir çalışmaya imza atıp ödül kazanmanın kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Çocukların çok özel hastalar olduğunu belirten Eren, şöyle konuştu:

"Doktorlar tarafından yazılan dozlar çok küçük, bir tabletin neredeyse 100'e bölünmesi isteniyordu. Çocukların tableti yutması da zordu. Biz bunu hazırladığımız zaman ne ilaç güvenliği ne de hasta güvenliğini sağlayabiliyorduk. Ayrıca kliniklerden de çocukların bu ilaçları kullanırken sıkıntı çektiğini biliyorduk. Bunları önlemek için çalışmaya başladım. Bu yöntem sayesinde kolay ve güvenilir ilaç alımını sağladık."

"Bu çalışma Türkiye'de bir ilk"

Tableti şuruba dönüştürerek hastane bütçesine de katkı sağladıklarını, gereksiz ilaç kullanımının önüne geçtiklerini vurgulayan Eren, laboratuvara girdiğinde aklındaki tek şeyin "hastalara faydalı olmak" olduğunu anlattı.

Mesleği adına iyi bir şey yaptığına inandığından bahseden Eren, "Bizim mesleğimiz sanat aslında. Çocuklara dokunabilmek ve yararlı olabilmek beni mutlu ediyor. Mesleki olarak da beni tatmin ediyor. Bundan sonra daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz" dedi.

Hastanenin başhekimi Doç. Dr. Tanju Çelik ise, Eren'in yeni bir sistem geliştirdiğini, bu çalışmanın Türkiye'de bir ilk olduğunu belirtti.

Çocuk hastalarının tedavi sürecinde tabletleri kullanırken zorlandığını anlatan Çelik, "İlaçları süspansiyon haline getirerek hem etkin hem de uygun dozlarda verilme yöntemini geliştirdi. Bu hem verimliliği arttırdı hem de ekonomik olarak bazı yüklerimizi azalmasını sağladı" diye konuştu.

Kaynak: AA 

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.