Sağlık
71 gün önce

Sağlık çalışanları yabancı hastalar için İngilizce öğreniyor

İzmir'de ilk kez sağlık turizmi yetki belgesi alan sağlık çalışanları, yurt dışından gelen hastalara daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla İngilizce öğreniyor.


Deniz, kum, güneş ve jeotermal turizminin yanında kültürel zenginlikleriyle turistlerin ilgisini çeken İzmir, şimdi kamu hastaneleriyle de bu sektöre destek olacak. 

Sağlık Bakanlığı, daha önce üniversite ve bazı özel sağlık kuruluşlarının sahip olduğu sağlık turizmi yetki belgesini, uygun koşulları sağlayan İzmir'deki tüm kamu hastanelerine verdi.

Bunun için kamu hastanelerde gerekli çalışmaları tamamlayan İl Sağlık Müdürlüğü, sağlık personelinin gelen yabancı hastalarla iyi bir iletişim kurabilmeleri amacıyla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile protokol yaptı. İlk etapta 3 ayrı ilçede 200 sağlık personeline İngilizce eğitimi verilmeye başlandı.

Sağlık turizm olanaklarını geliştirmeyi amaçlıyorlar

İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, kentteki sağlık turizm olanaklarını geliştirmeyi amaçladıklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Böylece yurt dışından gelen turistlere çok iyi sağlık hizmeti sunmuş olmanın yanında ülke ekonomisine de katkı sağlayacağız. Her hastanemizin verdiği hizmet ayrı olacak. Mesela Bornova Devlet Hastanesinde kadın doğum, Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesinde ise kalp cerrahisi ön plana çıkacak."

Hedef yılda 40 bin yabancı hasta

İzmir'in sağlık turizmindeki olanakları anlatmak için her yıl Berlin'de düzenlen fuara katıldıklarını hatırlatan Salnur, bundan sonra kamu hastanelerinin verdiği nitelikli sağlık hizmetlerini tüm dünyaya tanıtmak için daha fazla çaba göstereceklerini anlattı.

Başta Almanya olmak birçok ülke vatandaşının sağlık hizmeti almak için İzmir'e geldiğini belirten Salnur, şöyle konuştu:

"Geçen sene 15 bin olan turist sayısını kamu hastanelerimizle beraber 40 bine taşımayı amaçlıyoruz. Bir ay içerisinde sağlık için gelen turistleri ağırlamaya hazır olacağız. Bu çerçevede hastanelerde çalışan personelimiz İngilizce de öğrenmeye başladı. İlk etapta 200 çalışanı belirledik ve onlar Halk Eğitim Merkezi koordinesinde kursa katılıyor."

Salnur, yabancı hastaları Türk misafirperverliğine uygun şekilde ağırlayacaklarını vurguladı. Eskiden hastaların Türkiye'den yabancı ülkelere gittiğinden bahseden Salnur, "Şimdi oralardan ülkemize geliyorlar. Verdiğimiz hizmet hem kaliteli hem çok ekonomik. Bununla da gurur duyuyoruz" dedi.

Kaynak: AA 

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.