Kültür Sanat
69 gün önce

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi ziyaretçilerini görsel canlandırmalarla karşılıyor

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müze Kompleksi tarihi eser, canlandırma ve imitasyonlarla ziyaretçilerini insanlık tarihinde kronolojik bir yolculuğa çıkarıyor.


Şanlıurfa Balıklıgöl yakınında inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük müzesi unvanını alan Arkeoloji ve Mozaik Müze Kompleksi ile ziyaretçiler birçok eseri yakından inceleme fırsatı buluyor.

Şanlıurfa Müze Kompleksi bünyesindeki Arkeoloji Müzesinde teşhir edilen eserler, kronolojik düzende, ait oldukları döneme dair görsel canlandırmalarla ziyaretçilerinde o dönemi yaşıyormuş hissi uyandırıyor.

Yüzlerce insan ve hayvan figürünün işlendiği oyma taşlar ve kitabelerin bulunduğu Arkeoloji Müzesi, ziyaretçilerini tarihsel süreç içinde yolculuğa çıkarırken, dönemlere göre oluşturulan salonlarda insanlığın gelişimine tanıklık etme olanağı da tanınıyor.

Geziye ilk olarak insanlık tarihinin başlangıç noktası olan Paleolitik Çağ Salonu ile başlayan ziyaretçiler, burada insanların avlanma şekli, ateşi nasıl yaktığı ve toplayıcılık faaliyetlerini anlatan canlandırmalarla karşılaşıyor.

Geçmişe yönelik fikir ediniyorlar

Güzergahı takip eden ziyaretçiler, milattan önce 9 bin 500'lü yıllara tarihlenen ve dünyanın gerçek boyutta yontulmuş ilk eseri olarak bilinen 180 santimetre boyundaki Balıklıgöl heykelini görme imkanı buluyor.

Daha sonra Neolitik Dönemi inceleme şansı yakalayan ziyaretçiler, burada Göbeklitepe, Nevali Çori gibi insanlık tarihine yön veren dönemlere ait eser ve imitasyonlarla geçmişe yönelik fikir edinebiliyor.

Kalkolitik Çağ Salonu'nda ise dönemin öne çıkan ticaret faaliyetleriyle ilgili canlandırmaları ve bölgede bulunan o döneme ait eserleri görebilen ziyaretçiler, Tunç Çağı'nda da Lidar Höyük'ten çıkan eserleri inceleme şansı yakalıyor.

Milattan önce 3 bin 500'e tarihlenen oyuncak ve düdükleri yakından inceleme fırsatı bulanlar, ardından bazalt malzemeden yapılmış eserlerin yer aldığı Demir Çağı Salonu'nda Roma Caddesi'nde yürüyerek, canlandırması yapılan cam atölyesiyle karşılaşıyor.

Arkeoloji Müzesi'nde son olarak İslami Dönem Salonu'nu gezen ziyaretçiler, sergilenen tarihi eserlerin yanı sıra "Peygamberler Şehri" Urfa'da insanların tek tanrı inancı ve Nemrut ile mücadelesini anlatan 12 projeksiyon cihazından 4 duvara aynı görüntüyü veren 360 derecelik video gösterisini izleme şansı yakalıyor.

Savaşçı Amazon Kraliçeleri mozaikleri bulunmuştu

Şanlıurfa'da Amazon kraliçelerinin av ve savaş sahnelerinin tasvir edildiği mozaiklerin bulunduğu Haleplibahçe semti ve içerisindeki mozaik müzesi ise yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerin başında yer alıyor.

Haleplibahçe semtinde yapılması planlanan Temalı Park Projesi'nin temel kazıları sırasında, milattan sonra 5 veya 6'ncı yüzyıllarda yapıldığı sanılan, Roma dönemine ait yönetici sarayının tabanında işlenen Savaşçı Amazon Kraliçeleri mozaikleri bulunmuştu.

İncelemede, mozaik üzerinde tek göğüslü efsanevi savaşçılar olarak da bilinen Amazon Kraliçeleri'nin av sahnesinin yanı sıra gülümseyen kız, keklik, aslan, çocuk erosu ve tabiat figürleri yer alması üzerine arkeolojik kazıların başlatıldığı alandaki eserler, oluşturulan bilimsel danışma kurulunun eserlerin başka bir yere nakli sırasında zarar görebileceği endişesi üzerine, Temalı Park Projesi'nde değişikliğe gidilmişti.

"Yıl sonuna kadar ziyaretçi sayımız 200 bini bulacaktır"

Şanlıurfa arkeoloji ve mozaik müzesini gezmeye gelenlerin tarihe bir yolculuk yaptıklarını belirten Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ, şunları söyledi:

"Şanlıurfa'da 2006 yılında yapılması planlanan Dinler Buluşması adı altında 'Temalı Park Projesi' kazısı sırasında mozaikler bulunması üzerine bu proje değiştirilerek bölge kazı alanına açılmıştı. Kazılar sonucunda mozaikli villa tespit edildi. Bu villa Amazonlar Villası olarak anılıyordu. Dünyada ilk kez Amazon kadınlarının mozaiklere resmedildiği yer Şanlıurfa'dır. Edessa krallığı döneminde Şanlıurfa mozaik sanatında çok gelişmişti. O dönemin saray ve villa yapılarında resmedilmiştir. Burada ortaya çıkan mozaikler dönemin yaşantısını tarzını, doğal ve süsleme sanatını görebiliyoruz. Özellikle Amazon kadınlarının av sahnesinin yer aldığı mozaikler, dünyada ilk defa Şanlıurfa'da bulunuyor. Bu müzelerimiz ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. Tarihe bir yolculuk yapan ziyaretçilerimiz Fırat Nehri'nden getirilen doğal ve dünyanın en küçük parçalarıyla yapılan mozaikleri gören ziyaretçiler, buraya hayran kalıyor. Yıl sonuna kadar ziyaretçi sayımız 200 bini bulacaktır."

Kazılarda bulunan eserlerin nakil sırasında zarar görmemesi için aynı bölgede inşa edilen müzede, Şanlıurfa'dan yurt dışına kaçırıldıktan sonra ABD'deki Dallas Sanat Müzesince iade edilen, milattan sonra 194 yılına tarihlenen Orpheus Mozaiği de özel bölümde sergileniyor.

Kaynak: DHA

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.