Kültür Sanat
140 gün önce

"Sivas 7. Kitap Günleri" fuarı açıldı

4 Eylül Sivas Kongresi Kültür ve Sanat Şenlikleri etkinlikleri kapsamında düzenlenen Sivas 7. Kitap Günleri fuarı açıldı.


Sivas'ta geleneksel hale getirilen ve 4 Eylül etkinlikleri kapsamında bu yıl İhramcızade İsmail Hakkı Toprak anısına Şifaiye Medresesi yanında düzenlenen fuarın açılışında konuşan Sivas Valisi Davut Gül, 7.'si gerçekleştirilen Sivas Kitap Günleri'nin kentin önemli etkinliklerinden olduğunu söyledi.

"Sivas, kültür ve eğitim şehri"

Fuarın, kent meydanının güzellikleriyle, tarihi geçmişiyle yapılan etkinliklere bir değer kattığını belirten Gül, şunları anlattı:

"Türkiye zenginleşiyor ve bunun yanında Sivas da zenginleşiyor. Kentte daha önce 1 tane kültür merkezi varken bu sayı 6'ya yükseldi. Sivas, kültür ve eğitim şehri. Çok şükür ikinci üniversitemiz açıldı, inşallah zamanla rektörü atanıp, öğrenci almaya başlayacak." 

"Sivaslılar önemli bir medeniyetin nesilleri"

Belediye Başkanı Sami Aydın da Sivaslıların önemli bir medeniyetin nesilleri olduğunu söyledi. Sivas Kitap Günleri'nin okuma konusunda büyük önem taşıdığını vurgulayan Aydın, programın kesintisiz devam etmesi temennisinde bulundu.

Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu da Türkiye'nin ekonomik anlamda zenginleştiğini, siyasi anlamda güçlendiğini, ülkenin kültürel olarak da zenginleştiğini belirtti.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız da programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

100 yayınevi 90 stantta kitapseverlerle buluşacak

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi.

Sivas 7. Kitap Günleri fuarı kapsamında 8 Eylül'e kadar birçok yazar, gazeteci ve oyuncu, imza günleri ve söyleşi programlarında sevenleriyle bir araya gelecek.

100 yayınevinin 90 stantta kitapseverlerle buluştuğu fuar, 9 Eylül'e kadar açık kalacak.

Kaynak: AA 

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.