Dünya
140 gün önce

3. Dünya Göçebe Oyunları'nda etno şehrin açılışı yapıldı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un himayesinde dün başlayan 3. Dünya Göçebe Oyunları hazırlıkları kapsamında kurulan etno şehir açıldı.


Kırgızistan Kırçın Yaylası'nda, 3. Dünya Göçebe Oyunları için 500'den fazla geleneksel çadırın kurulduğu etno şehrin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta "Göçebelerin Altın Çağı" tiyatro oyunu sahnelendi

Anadolu Ajansı ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun da medya ortağı olduğu 3. Dünya Göçebe Oyunları'nın bir ayağı olan etno şehrin açılışını Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov yaptı.

Açılışta, sanatçılar ve öğrencilerden oluşan geniş katılımlı oyuncu ekibi, "Göçebelerin Altın Çağı" adlı tiyatro oyunuyla, Kırgızların tarihini ve göçebe yaşamındaki geleneklerini sahneledi.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, oyunların yüksek seviyede düzenlenmesine verdiği destekten ötürü halkına ve organizatörlere teşekkür etti.

"Göçebe mirasının korunduğu Kırgızistan'da gurur ve mutluluk hakim"

Göçebe mirasını ve göçebe halkın ruhunun korunduğu Kırgızistan'da gurur ve mutluluğun hakim olduğunun altını çizen Ceenbekov, tüm dünyanın dikkatinin ve ilgisinin perçinlendiği olayların görgü tanığı olduklarını söyledi.

Sooronbay Ceenbekov, her iki yılda bir yapılan 3. Dünya Göçebe Oyunları'nın açılışını, Türk Dili Konuşan Ülkelerin liderlerinden olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbeyev, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov'un katılımıyla yaptıklarını anlattı.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Altıncı Zirvesinin de Türk Dili Konuşan Ülkelerin İşbirliği üye ülke Kazakistan, Türkiye, Azerbaycan yanı sıra Özbekistan ile Macaristan'ın katılımıyla yapıldığını belirten Ceenbekov, "Çolpon-Ata şehri Türk dili konuşan devletlerin merkezi oldu. Zirvede birçok iş birliği ve dostluğumuzu alakadar eden meseleleri ele aldık. Yüzlerce basın mensubu bu oyunları ve göçebe halkların yaşamını ve kültürünü dünyanın dört bir tarafına ulaştırıyor" dedi.

"Oyunları düzenleme hakkını Türkiye’ye devrettik"

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, göçebe uygarlığının felsefesinin geliştirilmesi için oyunların dördüncüsünün Türkiye’de yapılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğini aldıklarını belirtti.

Gelecek oyunlarının Türkiye'de yapılmasını öngören hakkın devredildiğini ifade eden Ceenbekov, Türkiye halkına ve Erdoğan’a desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Daha sonra Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile Ceenbekov, kültürel etkinliklerin düzenlendiği ve ülkenin yedi bölge kültürünün tanıtıldığı etno şehrindeki çadırları gezdi.

Kanadalı madencilik şirketi Centerra Gold, Türk Hava Yolları ile Kırgızistan Cep Operatörü MEGAKOM'un ana sponsorluğunu üstlendiği oyunların ortaklarından biri de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) oldu.

3. Dünya Göçebe Oyunları 8 Eylül'de sona erecek.

Kaynak: AA

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.